Świerzbiączka, atopowe zapalenie skóry
Ciekawostka
Bielactwo objawia się powstawaniem na skórze różnej wielkości i różnego kształtu białych plam z przebarwieniami na obwodzie.
Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną. Przyczynami łuszczycy są najczęściej nadmierna liczba podziałów komórkowych lub zbyt szybki cykl dojrzewania keranocytów.
Świerzbiączka nazwana inaczej atopowym zapaleniem skóry jest choroba przewlekłą wymagającą długotrwałego leczenia by osiągnąć pożądany efekt.
Godziny przyjęć
czwartek 1500 - 2000
Świerzbiączka, czyli atopowe zapalenie skóry
Choroba ma długotrwały i nawrotowy przebieg. Bardzo często zaczyna się już w niemowlęctwie. U małych dzieci występuje zaczerwienienie skóry, tworzenie się pęcherzyków, łuszczenie się na głowie i twarzy.
Młodzież i dorośli zwykle mają zmiany systematyczne na twarzy, karku, w zgięciach kolan i łokci. Zaczerwieniona skóra jest sucha i pogrubiała. Chorobie towarzyszy silny świąd.
Co powoduje zapalenie skóry?
Do tej pory nie udało się całkowicie ustalić przyczyn. Choroba najprawdopodobniej uwarunkowana jest genetycznie. Zaobserwowano, że występuje rodzinnie, u dzieci, które same lub ktoś z rodziny cierpi na katar sienny, astmę oskrzelową czy zapalenie spojówek.
Jak radzić sobie z chorym dzieckiem?
- Łagodzenie świądu - chorzy dotknięci świerzbiączką cierpią z powodu silnego świądu, co często prowadzi do rozdrapywania skóry, uszkodzeń i wtórnego zakażenia. Świąd szczególnie potęguje się podczas rozgrzania w czasie snu. Dziecko cierpi, co powoduje przerywany sen i stres dla chorego. Maści i środki uspokajające okazują się pomocne.
- Eliminowanie stresu - Dzieci dotknięte tą chorobą czują się źle wśród innych, czasem wyobcowane, samotne. Choroba może mieć wpływ na utratę pewności siebie i depresje. Żyjąc w ciągłym stresie pogarszają swój stan zdrowia. Ważne, aby stworzyć dziecku dobry klimat i stabilną sytuacje emocjonalną. Dla odprężenia dziecka trzeba wypracować właściwe techniki, które pomogą zwalczyć stres. Stres bowiem doprowadza do nawrotu choroby i tworzy się błędne koło.
- Unikanie klimatu skrajnie wilgotnego i skrajnie suchego ( w czasie wakacji ). W domu stosować nawilżacze i niezbyt wysoką temperaturę.
- Do kąpieli stosować letnią wodę i łagodne mydła.
- Stosować odzież z bawełny, unikać z wełny i sztucznej.
- Unikać źle tolerowanych pokarmów, ograniczyć ostre przyprawy.
- Czasami dodatni wpływ wywiera zmiana klimatu ( nadmorski lub wysokogórski )
Pomoc lekarza
- Gdy zawiodą dotychczasowe środki, lekarz zastosuje maść lub krem zawierający kortykoidy. Usuwają one dość szybko objawy, ale czasem po odstawieniu mogą być szybkie nawroty.
- Nocny świąd łagodzić lekami przeciwhistaminowymi. Niektóre mają też silne działanie uspokajające. Zażywając je, nie można prowadzić samochodu.
Czy można pokonać chorobę?
- Zdarza się dość często, że w okresie dojrzewania świerzbiączka ustępuje.
- Choroba czasem bywa długotrwała i wymaga wytrwałości i cierpliwości w powolnym osiąganiu efektów
Autor:
dermatologData publikacji:
2015-08-14 09:26:52