Ciekawostka

Bielactwo objawia się powstawaniem na skórze różnej wielkości i różnego kształtu białych plam z przebarwieniami na obwodzie.

Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną. Przyczynami łuszczycy są najczęściej nadmierna liczba podziałów komórkowych lub zbyt szybki cykl dojrzewania keranocytów.

Świerzbiączka nazwana inaczej atopowym zapaleniem skóry jest choroba przewlekłą wymagającą długotrwałego leczenia by osiągnąć pożądany efekt.

Godziny przyjęć

czwartek 1500 - 2000

Bielactwo

Przyczyny i objawy bielactwa

Dotychczas nie udało się całkowicie wyjaśnić przyczyn tej choroby. Objawia się ona powstawaniem na skórze białych plam z przebarwieniami na obwodzie. Odbarwione plamy są różne pod względem kształtu i wielkości. Początkowo okrągłe, małe, potem stopniowo się powiększają. Badania potwierdzają w tych miejscach brak pigmentu - melaniny.

Gdzie mogą występować plamy bielacze?

Bielactwo

Czy bielactwu towarzyszy ból

Odbarwione miejsca nie swędzą i nie bolą. Bielactwu nie towarzyszy stan zapalny.

Rodzaje bielactwa

Bielactwo wrodzone dziedziczne

Rodzice ( niekoniecznie chorzy, wystarczy że są nosicielami ) przekazują potomstwu geny wywołujące u nich choroby. Dziecko rodzi się z bardzo jasną, różową skórą i nadwrażliwością na światło słoneczne. Włosy są wówczas białe lub biało-żółte, tęczówki i źrenice są także dotknięte zmianami.

Bielactwo nabyte

Jak leczyć bielactwo

Choroba ma przewlekły przebieg. Często się cofa samoistnie, ale odbarwienia mogą się pokazać ponownie po jakimś czasie. Zdarza się też, że bielactwu towarzyszy łysienie plackowate lub cukrzyca.
Leczenie bielactwa jest trudne. Stosuje się różne terapieAutor: dermatolog
Data publikacji: 2015-05-19 21:11:38

Adres

Specjalistyczne gabinety lekarskie
ul.Kawek 2A/2
40-543 Katowice

mapa

Kontakt

tel. 734-433-791
tel. 607-376-777