Ciekawostka

Bielactwo objawia się powstawaniem na skórze różnej wielkości i różnego kształtu białych plam z przebarwieniami na obwodzie.

Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną. Przyczynami łuszczycy są najczęściej nadmierna liczba podziałów komórkowych lub zbyt szybki cykl dojrzewania keranocytów.

Świerzbiączka nazwana inaczej atopowym zapaleniem skóry jest choroba przewlekłą wymagającą długotrwałego leczenia by osiągnąć pożądany efekt.

Godziny przyjęć

czwartek 1500 - 2000

Atopowe zapalenie skóry

Ta uciążliwa choroba skóry może atakować zarówno dorosłych, jak i dzieci. I w jednym, i w drugim przypadku jest problemem uciążliwym, którego nie można ignorować. Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest częstą przypadłością, która negatywnie odbija się na naszym wyglądzie oraz samopoczuciu. Co każdy z nas powinien wiedzieć na temat tak uciążliwego problemu, jakim jest skóra atopowa?

Atopowe zapalenie skóry: na jakie objawy należy zwrócić szczególną uwagę?

Objawy AZS są dość charakterystyczne, przy czym symptomami pojawiającymi się najczęściej są złuszczające się wykwity, pojawiające się zazwyczaj w rejonie głowy, w zgięciach łokciowych oraz w dołach podkolanowych. Innym problemem, z którym muszą się zmierzyć osoby walczące z atopowym zapaleniem skóry, jest uporczywe swędzenie. A że skóra atopowa jest bardzo osłabiona, niewinne podrapanie się może stać się przyczyną poważnej infekcji oraz stanu zapalnego.

Atopowe zapalenie skóry

Jak przebiega AZS?

Na przebieg atopowego zapalenia skóry wpływa wiele czynników, nie brak tu jednak problemów dość typowych, z którymi musi się borykać większość osób dotkniętych tym problemem. Co wiemy zatem na temat przebiegu AZS? Wiadomo, że ta choroba skóry najczęściej dotyka dzieci, w przypadku których objawy choroby zanikają albo w drugim roku życia, albo w okresie dojrzewania. Zdarza się jednak i tak, że mały pacjent z atopowego zapalenia skóry już nie wyrasta, a dolegliwości związane z tą chorobą towarzyszą mu już przez całe życie.

Skąd biorą się te problemy ze skórą atopową?

Na pojawienie się oraz na rozwój tej choroby skóry wpływa wiele czynników. Wiadomo, że sporą rolę odgrywają tu geny, choć atopowe zapalenie skóry często rozwija się też jako jeden z problemów związanych z zanieczyszczonym środowiskiem. Wiadomo też, że istnieje silny związek pomiędzy ATZ a psychiką, a nasilenie się dolegliwości związanych ze skórą atopową bardzo często wiąże się z silnym stresem.

Współczesna dermatologia w walce z ATZ

W jaki sposób lekarze zajmujący się dermatologią mogą pomagać tym, którym skóra atopowa sprawia tak wiele problemów? Jednym z najważniejszych zadań dermatologów jest zapoznanie chorych na AZS z podstawowymi zasadami pielęgnacji skóry. Ważnym zadaniem lekarza dermatologa będzie też polecenie pacjentowi leków oraz takiej terapii, która w danym przypadku okaże się najlepszym rozwiązaniem. Z jakich środków można korzystać w trakcie leczenia AZS? Wiadomo, że korzystny wpływ na skórę atopową mogą mieć maści zawierające kortyzon. Wielką popularnością wśród chorych na atopowe zapalenie skóry cieszą się też leki antyhistaminowe, których głównym zadaniem jest chronienie pacjenta przed takimi problemami, jak świąd oraz obrzęki. W walce z AZS często wykorzystywana jest też światłem UV, która – mimo sporej skuteczności – nie we wszystkich sytuacjach może być stosowana.

Życie z atopowym zapaleniem skóry nie jest łatwe, jednak pogodzenie się z chorobą i zaakceptowanie jej jest kwestią bardzo ważną dla każdego pacjenta. Cierpliwość i wytrwałość związana z korzystaniem z kolejnych terapii, troska o przestrzeganie podstawowych zasad pielęgnacji – oto sprawy niezwykle ważne dla każdego, kto musi się zmierzyć z problemem skóry atopowej. Równie ważne jest opanowanie tych technik relaksacyjnych, dzięki którym możliwe stanie się lepsze panowanie nad stresem – czynnikiem, który ma ogromny wpływ na stan naszej skóry.



Autor: dermatolog
Data publikacji: 2017-03-08 09:04:47

Adres

Specjalistyczne gabinety lekarskie
ul.Kawek 2A/2
40-543 Katowice

mapa

Kontakt

tel. 734-433-791
tel. 607-376-777