Ciekawostka

Bielactwo objawia się powstawaniem na skórze różnej wielkości i różnego kształtu białych plam z przebarwieniami na obwodzie.

Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną. Przyczynami łuszczycy są najczęściej nadmierna liczba podziałów komórkowych lub zbyt szybki cykl dojrzewania keranocytów.

Świerzbiączka nazwana inaczej atopowym zapaleniem skóry jest choroba przewlekłą wymagającą długotrwałego leczenia by osiągnąć pożądany efekt.

Godziny przyjęć

czwartek 1500 - 2000

Guzy na skórze i pod nią

Guzy na skórze i pod nią

Najczęściej spotykanymi guzami skóry lub tkanki podskórnej są:

Włókniaki

Składają się z tkanki włóknistej. To nowotwory łagodne. Mogą stać się złośliwymi, dlatego lepiej je usunąć. Zabieg poprzedza biopsja, a po zabiegu bada się wycięty guz histopatologicznie (czy nie ma charakteru nowotworu złośliwego).

Naczyniaki

Występuje na błonach śluzowych i skórze w postaci wypukłych plam lub guzków. Jeśli szpecą można je usunąć laserem. Przy dużym naczyniaku zabieg trzeba powtórzyć.

Kaszaki

Nie mają charakteru nowotworowego. To okrągłe, twarde torbiele zastoinowe różnej wielkości. Powstają w obrębie mieszków włosowych i gruczołów łojowych. Na szczycie tych zmian bywa widoczny rogowy czop. Najczęściej tworzą się na karku, twarzy, owłosionej skórze głowy, za uszami, na tułowiu, w okolicy narządów płciowych. Kaszaki usuwa chirurg lub dermatolog. Zabieg polega na wycięciu zmiany razem z torebką. Można je usuwać także za pomocą lasera.

Tłuszczaki

To łagodne nowotwory, składające się z tkanki tłuszczowej. Mają różne rozmiary (od wielkości orzeszka laskowego do piłki tenisowej). Są miękkie, dają się przesuwać pod skórą. Usuwa się je w podobny sposób jak kaszaki.



Autor: dermatolog
Data publikacji: 2015-08-14 09:37:10

Adres

Specjalistyczne gabinety lekarskie
ul.Kawek 2A/2
40-543 Katowice

mapa

Kontakt

tel. 734-433-791
tel. 607-376-777