Ciekawostka

Bielactwo objawia się powstawaniem na skórze różnej wielkości i różnego kształtu białych plam z przebarwieniami na obwodzie.

Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną. Przyczynami łuszczycy są najczęściej nadmierna liczba podziałów komórkowych lub zbyt szybki cykl dojrzewania keranocytów.

Świerzbiączka nazwana inaczej atopowym zapaleniem skóry jest choroba przewlekłą wymagającą długotrwałego leczenia by osiągnąć pożądany efekt.

Godziny przyjęć

czwartek 1500 - 2000

Nadmierne pocenie

Każdy człowiek ma 2 mln gruczołów potowych które rozmieszczone są na całej skórze. Najwięcej występuje ich po wewnętrznych stronach dłoni, na stopach, a także pod pachami. Jedne funkcjonują już od urodzenia, inne uaktywniają się w okresie dojrzewania (w okolicach organów płciowych). Wydzielanie potu jest niezależne od naszej woli i konieczne dla zdrowia. Organizm wydalając pot powoduję obniżenie temperatury ciała.

Problemem staję się jednak nadmierne pocenie. Nie jest to bowiem tylko efekt kosmetyczny, ale może świadczyć o wielu chorobach lub być czynnikiem sprzyjającym wielu chorobom (drożdżyce, grzybice skóry, zakażenia ropne).


Nadpotliwość

Przyczyny nadmiernej potliwości:

Dłonie nadmiernie się pocą młodym dziewczynom, stopy - przeważnie mężczyznom. Pot na czole może świadczyć o silnych emocjach. Czoło i ręce pokrywają się też wilgocią, gdy nadnercza produkują hormony w nadmiarze. U dorosłych nadmierna potliwość może dotyczyć całego ciała.

Jak zapobiegać nadmiernemu poceniu:

Kiedy do lekarza?

Gdy mimo troski o higienę nadpotliwość utrzymuję się dłużej, należy skorzystać z porady lekarza, który zleci:Autor: dermatolog
Data publikacji: 2015-10-23 19:03:25

Adres

Specjalistyczne gabinety lekarskie
ul.Kawek 2A/2
40-543 Katowice

mapa

Kontakt

tel. 734-433-791
tel. 607-376-777