Ciekawostka

Bielactwo objawia się powstawaniem na skórze różnej wielkości i różnego kształtu białych plam z przebarwieniami na obwodzie.

Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną. Przyczynami łuszczycy są najczęściej nadmierna liczba podziałów komórkowych lub zbyt szybki cykl dojrzewania keranocytów.

Świerzbiączka nazwana inaczej atopowym zapaleniem skóry jest choroba przewlekłą wymagającą długotrwałego leczenia by osiągnąć pożądany efekt.

Godziny przyjęć

czwartek 1500 - 2000

Trądzik młodzieńczy

W okresie dojrzewania trądzik staje się utrapieniem młodzieży. Zwykle pojawia się na początku okresu pokwitania. W tym czasie w organizmie zwiększa się wytwarzanie hormonów (androgenów męskich i estrogenów żeńskich). Z tego powodu gruczoły łojowe zaczynają pracować intensywniej, produkując zbyt dużo wydzieliny. Jeśli towarzyszy temu wolne lub nierównomierne złuszczanie naskórka, martwe komórki zatykają pory i gromadzący się w nich łój nie może wydostać się na zewnątrz. Jest to świetną pożywką dla bakterii. Następuje zapalenie, powstają grudki, krosty i ropne guzki. Przetłuszczona skóra błyszczy, pojawiają się zaskórniki oraz głębsze nacieki pozostawiające blizny. Trądzik występuje przy cerze tłustej oraz mieszanej.

Trądzik młodzieńczy

Kuracja w domu

Po pomoc do lekarza

Zdarza się czasami, że mimo starannej pielęgnacji trądzik się nasila. Przy mniej groźnych stanach lekarz zastosuje antybiotyki do stosowania zewnętrznego, uzupełniając terapię działającymi przeciwłojotokowo witaminami. Na zaskórniki zleci leki odblokowujące ujścia gruczołów łojowych (do smarowania)

Kuracja pod ścisłym nadzorem

Przy nasilającym się przechodzącym w stan ropowniczy trądziku, dermatolog zastosuje terapię doustną antybiotykami (kilka tygodni). Ma ona na celu przeciwdziałać powstającym zmianom naciekowym, które pozostawić mogą na skórze szpecące ślady. Bywa, że trądzik mimo leczenia, nie ustępuje lub ciągle nawraca. Gdy towarzyszą jemu nieregularne miesiączki, przetłuszczanie się włosów, nadmierne owłosienie, otyłość dermatolog zleci badanie hormonów i skieruje do ginekologa. Może się okazać, że potrzebne będą leki antyandrogenne.

O czym trzeba także pamiętać?


U pacjentów, którzy zastosują się do wszystkich zaleceń lekarza i wykażą cierpliwość długotrwałej (czasem) kuracji - trądzik zostanie pokonany.Autor: dermatolog
Data publikacji: 2015-08-14 09:26:59

Adres

Specjalistyczne gabinety lekarskie
ul.Kawek 2A/2
40-543 Katowice

mapa

Kontakt

tel. 734-433-791
tel. 607-376-777