Ciekawostka

Bielactwo objawia się powstawaniem na skórze różnej wielkości i różnego kształtu białych plam z przebarwieniami na obwodzie.

Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną. Przyczynami łuszczycy są najczęściej nadmierna liczba podziałów komórkowych lub zbyt szybki cykl dojrzewania keranocytów.

Świerzbiączka nazwana inaczej atopowym zapaleniem skóry jest choroba przewlekłą wymagającą długotrwałego leczenia by osiągnąć pożądany efekt.

Godziny przyjęć

czwartek 1500 - 2000

Znamiona - czy się bać?

Większość z nich to tylko niegroźne znamiona barwnikowe.

Znamiona - czy się bać?

Pieprzyki

Ma je każdy z nas od urodzenia lub pojawiają się w ciągu życia. Są skupiskiem melanocytów - komórek barwnikowych. Powstają pod wpływem wirusów. Najczęściej są ciemne, odgraniczone od skóry i mają nie więcej niż 3 mm średnicy. Takich znamion nie należy się przeważnie obawiać. Staramy się tylko, by pieprzyk nie był narażony na urazy, drażnienie, np. przez ramiączka stanika, nie był stale ocierany.

Słońce a pieprzyki

Pieprzyki nigdy nie powstają pod wpływem słońca. Należy jednak pamiętać, że słońce może spowodować ich wzrost, zezłośliwienie się i w efekcie dojdzie do czerniaka. Ze słońca należy korzystać z umiarem, unikać opalania w południe, zabezpieczać skórę kremami z wysokim filtrem.

Samokontrola pożądana

W trosce o swoje zdrowie należy często i uważnie obserwować znamiona barwnikowe i całe ciało.

zwracać uwagę na:

Po poradę do lekarza

Gdy znamiona wzbudzą nasz niepokój, lekarz obejrzy podejrzane znamiona pod dermatoskopem. Oceni, które z nich powinny być usunięte przez chirurga. Usunięta tkanka powinna być sprawdzona w badaniu histopatologicznym



Autor: dermatolog
Data publikacji: 2015-08-14 09:42:29

Adres

Specjalistyczne gabinety lekarskie
ul.Kawek 2A/2
40-543 Katowice

mapa

Kontakt

tel. 734-433-791
tel. 607-376-777